Uskoro nova nacionalna naftna kompanija

Bez autora
May 05 2010

Ukoliko se menadžment Naftne industrije Srbije uskoro ne izjasni o predlogu privatnika da ih i posle 2011. godine dugoročno snabdeva gorivom, vlasnici pumpi će istu ponudu uputiti mađarskom MOL-u ili austrijskom OMV čije su rafinerije u blizini i koje već sada proizvode derivate po najvišim evropskim standardima kvaliteta. Ozbiljno se razmišlja i o tome da više od 600 vlasnika privatnih benzinskih pumpi u Srbiji formira i novu nacionalnu naftnu kompaniju, pošto se srpska strana s učešćem od 49 odsto u vlasništvu NIS-a ponaša poprilično inferiorno kada je u pitanju očuvanje srpskog tržišta derivata. Pregovori će se nastaviti i narednih dana i s menadžmentom i Ministarstvom energetike koje svesrdno pomaže da se nađe zajedničko rešenje i očuva tržište. Međutim, neće se čekati u nedogled, jer se mora spremno dočekati otvaranje tržišta. NIS-u je ponuđeno strateško partnerstvo i tim pre privatnicima nije jasno zašto ne prihvata ponudu.

Uskoro nova nacionalna naftna kompanijaUkoliko se menadžment Naftne industrije Srbije uskoro ne izjasni o predlogu privatnika da ih i posle 2011. godine dugoročno snabdeva gorivom, vlasnici pumpi će istu ponudu uputiti mađarskom MOL-u ili austrijskom OMV čije su rafinerije u blizini i koje već sada proizvode derivate po najvišim evropskim standardima kvaliteta.

To je za „Politiku” potvrdio Miroslav Velicki, predsednik Upravnog odbora Udruženja benzinskih stanica Srbije.

– Ozbiljno se razmišlja i o tome da više od 600 vlasnika privatnih benzinskih pumpi u Srbiji formira i novu nacionalnu naftnu kompaniju, pošto se srpska strana s učešćem od 49 odsto u vlasništvu NIS-a ponaša poprilično inferiorno kada je u pitanju očuvanje srpskog tržišta derivata – kaže Velicki.

Upitan zašto NIS ne bi prihvatio ponudu da nastavi i posle liberalizacije da snabdeva 600 benzinskih pumpi gorivom i to u narednih 10 godina kako stoji u ponudi, Velicki kaže da NIS ili ne razume ponudu Udruženja ili hoće da istera po svaku cenu svoju politiku, a to je da prometnike snabdevaju derivatima isključivo na veliko.

– Pregovori će se nastaviti i narednih dana i s menadžmentom i Ministarstvom energetike koje svesrdno pomaže da se nađe zajedničko rešenje i očuva tržište. Međutim, nećemo čekati u nedogled, jer i mi moramo spremno da dočekamo otvaranje tržišta – kategoričan je Velicki.

NIS-u je ponuđeno strateško partnerstvo i tim pre privatnicima nije jasno zašto ne prihvata ponudu, pita on i poručuje da onaj ko ne bude sarađivao s privatnicima sigurno gubi tržište. To se lako može dogoditi ruskom partneru ako privatnici za novog dobavljača izaberu drugu stranu kompaniju, jer 600 benzinskih pumpi u vlasništvu privatnika nije malo, kaže on.

Velicki je ubeđen da svako ko ekonomski i tržišno posluje, a tu se misli i na druge strane kompanije koje su došle u Srbiju, da će sigurno prihvatiti da snabdeva privatne pumpe gorivom.

– Udruženje daje prioritet ruskom partneru koji je došao u Srbiju, ali ako on ne zna šta hoće, mi moramo da se snađemo – kaže on.

Upitan kako bi izgledala ta nova nacionalna kompanija, Velicki kaže da jedna američka kompanija već ima ponudu da gradi svoju rafineriju u Beogradu. S obzirom na to da je reč o kompaniji koja bi imala najsavremeniju tehnologiju prerade i proizvodnje goriva, Udruženje i te kako vidi svog strateškog partnera, kaže Velicki.

NIS-u je ponuđena cela strategija, ali naš sagovornik nije hteo da iznosi detalje, dodajući da će sve biti predočeno novom dobavljaču s kojim privatnici budu postigli najbolju nagodbu.

Nova nacionalna kompanija bi sa strateškim partnerom radila na tržišnim osnovama, jer privatnici ne mogu da grade novu rafineriju niti imaju te mogućnosti, ali bi sigurno bi to sigurno bila nacionalna naftna kompanija, ističe naš sagovornik.

U Ministarstvu energetike kažu da su razgovori o ovoj ponudi gotovo svakodnevni, ali da konačnog dogovora za sada nema, te da se čini sve da i NIS shvati šta dobija time da bude jedini snabdevač pumpi u Srbiji i posle otvaranja tržišta.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik